این روزها کمتر کسی است که با اینترنت سر و کار داشته باشد و اسم دیجی کالا را نشنیده باشد. اما ممکن است خیلی ها هنوز ندانند که دیجی کالا سوپر مارکت آنلاین هم راه اندازی کرده است. نام آن را ” دیجیکالا فرش ” گذاشته است.
لزوما دلیلش این نبود كه كمپانی Amazon ، آمازون فِرِش را راه اندازی كرد، ما اسمش را دیجی كالا فرش گذاشته باشیم ! پشت كلمه فرش یك سری اهداف وجود دارد. فكرهایی پشت این اسم وجود دارد از جمله وارد شدن مواد غذایی تازه به دیجی كالا كه در كانسپ این اسم نهفته است.

در واقع روش ارسال محصول و روش سرویس دادن به مشتری را دیجیكالا فرش تغییر داده است و به سمت و سویی برده كه شما بتوانید سریع تر محصولات را دریافت كنید. هدف این است كه در طول همان روزی كه سفارش می دهید، حداكثر در ٣ ساعت محصولات مورد نظرتان را دریافت نمایید.

این ها گفته های ” روزبه عباسی ” مدیر FMCG دیجی كالا است.

تاریخچه تغییر و تحول خرید سوپرماركتی :

اگر تاریخچه خرید سوپرماركتی یا خورده فروشی را در دنیا و ایران مطالعه نماییم متوجه می شویم كه یك تاریخچه شبیه به هم دارند. حدود ٤٠ سال پیش چیزی به اسم هایپرماركت وجود نداشت و همه خرده فروشی ها در حد محلی فعالیت می كردند.

سوپرماركت های محلی محدودیت هایی داشتند. از جمله فضا و انبارهای محدود كه باعث می شد تنوع كامل محصولات را نداشته باشند.

خیلی وقت ها پیش می آمد كه شما مراجعه می كردید به سوپرماركت محلی و متوجه می شدید كه خیلی از محصولات مورد نظرتان موجود نمی باشد و مجبور می شدید به یك سوپر دیگر بروید. حتی ممكن بود در نهایت محصول مورد نظرتان را پیدا نمی كردید.

مشكل و محدودیت دیگر سوپرماركت های محلی :

برای خرید از سوپرماركت های محلی باید سفر غیر ضروری بكنید. باید از خانه بیرون بیایید و یك سفری را با ماشین یا پیاده داشته باشید. و در نهایت به دلیل مجود نبودن بعضی از مواد غذایی ، یك تجربه ناكامل را ممكن بود تجربه كنید. علاوه بر اینكه وقت و زمان شما را می گرفت.

اضافه شدن سفارش تلفنی به سوپر ماركت های محلی :

در سیر تحول سوپرماركت های محلی سرویسی را ایجاد كردند كه در آن شما می توانستید تلفنی از سوپرماركت سر كوچه خود خرید كنید. اما این مدل هم چند مشكل اساسی داشت :

– شما وقتی تلفنی خرید می كنید محصولات را نمی بینید
– ممكن است در هنگام سفارش ، صاحب سوپر ماركت نداند كه همه اقلام مورد نظر شما موجود است یا نه و هنگام دریافت متوجه می شوید كه چند قلم برای شما ارسال نشده

هایپرماركت ها وارد داستان شدند:

اصلی ترین هدف هایپرماركت ها ایجاد تنوع بود. هدف این بود كه وقتی وارد هایپر ماركت می شوید، بتوانید تمام اقلامی كه مد نظرتان هست را در یك جا خریداری نمایید.

آن ها با انبارها بسیار مجهز راه اندازی شدند و تقریبا چیزی نبود كه بخواهید و در آنجا موجود نباشد.

اما هنوز هم محدودیت سفر غیر ضروری و تلف شدن وقت همچنان پابرجا بود.

بنابراین قدم بعدی رشد و توسعه این بود كه شما یك سوپرماركتی داشته باشید كه از نظر تنوع بتواند مانند یك هایپر ماركت باشد ولی این امكان را به شما بدهد كه به جای مراجعه حضوری شما ، آن ها محصول را برایتان بیاورند.

اینجا بود كه سوپر ماركت آنلاین راه اندازی شد:

در خرید از سوپر ماركت آنلاین تمام جزئیات محصولاتی كه مورد نظرتان هست را می توانید ببینید. موجودی را می توانید ببینید و مطمئن هستید اگر محصولی را سفارش می دهید حتما موجود است. در حالی که این امکان در خرید تلفنی وجود ندارد.

تمام اطلاعاتی که روی بسته بندی محصول وجود دارد را به راحتی می توانید در سایت دیجی‌کالا مشاهده نمایید. حتی در برخی مواقع اطلاعات بسیار کاملتری در اختیار مشتریان قرار می گیرد. از جمله روش استفاده از محصول و …

در عمل موارد ذکر شده محدودیت هایی بودند که خرید سنتی داشتند، اما ecommerce این محدودیت ها را برطرف کرده است.

تاریخ مصرف محصولات سوپرمارکتی

در سایت سوپرمارکت آنلاین دیجی‌کالا تاریخ مصرف محصولات درج نشده است. اما پیشفرض آن ها بر این است که هر محصولی که در آنجا وجود دارد، باید تاریخ مصرف مناسب داشته باشد.

در عمل در دیجی‌کالا فرش سیستمی طراحی شده که اجازه نمی دهد محصولات بدون تاریح مصرف وارد انبار آن ها شود.

به همین دلیل می توانید مطمئن باشید که کالایی که سفارش می دهید تازه است.

علی رقم اینکه تمام استانداردها رعایت می شود، این امکان را گذاشتند که حتی اگر هنگام تحویل گرفتن سفارشات در درب منزل، اگر هر مشکلی وجود داشت، می توانید محصول را پس دهید.